Urazy i kontuzje

Przeciwdziałanie kontuzjom
Rehabilitacja po endoprotezie biodra
Zdarzyło mi sie to

Częściowa czy też także nawet kompletna wymiana stawu biodrowego nazywa się endoprotezoplastyką albo również zamiennie alloplastyką. tego typu zabieg nadzwyczaj w szeregu przypadków wykonuje się w wypadku pojawiających się zwyrodnień stawu biodrowego, z czym nie wolno poradzić sobie już w żaden inny sposób. W trakcie trwania zabiegu części stawu biodrowego zastępuje się syntetycznymi składnikami.



Tym samym ma miejsce przecięcie tkanki i występuje eliminacja lub odkażenie kawałków kości. W dalszej kolejności ma miejsce mocowane implantów odbudowanego stawu są w kości miedniczej oraz udowej, a też dobre centrowane. Później medyk kolejno zamyka jakąkolwiek otwartą tkankę. Zabieg jest wyczerpujący dla organizmu i niejednokrotnie ma miejsce pokaźne osłabienie mięśni i dochodzi do dysfunkcji wzorca chodu. Skutkiem tego nieodzowna wprost wydaje się być w takiej sytuacji pooperacyjna rehabilitacja. Tutaj decydujące zdanie ma bezsprzecznie doktor manewrujący i to on w słusznym czasie daje zielone światło na początek procesu rehabilitacyjnego. W kompetencjach tego doktora jest także objaśnienie obciążeń operowanego stawu oraz jest to zwykle ściśle określone w kontekście zrealizowanej metody zabiegowej, jak oraz także samopoczucia rekonwalescenta.

Początkowa faza powrotu do zdrowia trwa około 6 tygodni od momentu zrealizowania operacji.

W czasie jej trwania terapeuci skupiają się w głównej mierze na zneutralizowaniu bólu oraz podniesieniu zakresu mobilności w stawie biodrowym. Dużo uwagi poświęca się także na polepszeniu giętkości tkanek zlokalizowanych blisko pooperacyjnej blizny. Ten czas to także okres nauki pacjenta prawidłowego radzenia sobie pacjenta z zadbaniem o zabezpieczenie zoperowanego stawu biodrowego przed zwichnięciem. Także w czasie tej fazy kładziony jest nacisk na kształtowaniu u pacjenta nawyków właściwego siadania oraz wstawania. Z w pewnych sytuacjach dodaje się także do tego naukę powtórnego chodzenia z balkonikiem lub z kulami. W ten sposób odciąża się manewrowany staw biodrowy oraz równolegle nie niszczy się przy tym dobrego wzorca chodu. Do niepożądanych ruchów zalicza się na pewno zakładanie nogi na nogę lub ewentualnie także przesadzone przywodzenie nogi. Skutkiem tego w trakcie leżenia zalecane jest układanie stóp w zgięciu np. za sprawą położenia ich na poduszce. Nie wolno skręcać operowanej stopy, a najlepiej stopę trzymać ze skierowanymi ku górze palcami. Samo stawanie na tej nodze jest niedozwolone, a nawet nie powinno wywoływać bólu. W ramach znieczulającej terapii praktykuje się lekki masaż do spółki z sięganiem po krioterapię oraz stosowanie plastrów mających za zadanie wspierać wchłanianie obrzęku powstałego po operacji. Dla podniesienia poziomu mobilności w stawie niejednokrotnie posikuje się też do nieustannego ruchu biernego. Terapeuta ma prawo też włączyć ćwiczenia z odciążeniem.

Po tym czasie mamy okres rehabilitacji trwający od 6 tygodnia do półrocza po zrealizowanej operacji. Jest to już czas, gdy rekonwalescent rozpoczyna wpajać sobie na nowo poruszanie się bez kul. Nie jest to jeszcze okres, aby kucać oraz gwałtownie wykonywać skręty tułowiem. W czasie trwających treningów należy bez ustanku podnosić siłę osłabionych do tej pory partii mięśniowych. W dalszym ciągu używa się jednakże do tego celu minimalne obciążenie. W z nowinek dochodzą treningi czucia głębokiego, a wykonuje się je posiłkując się piłkach rehabilitacyjnymi. Dobrym pomysłem jest także przeznaczenie treningów na niestabilnym podłożu. W dalszej kolejności dodawane są treningu funkcjonalne i dynamiczne.

W mym życiu co ciekawe mnie się to przytrafiłoKluczowym celem do wykonania przy rehabilitacji po wymianie stawu biodrowego jest podniesienie w jak najogromniejszym stopniu biegłości ruchowej, czucia mięśniowego oraz stabilności. Właśnie dlatego też zwraca się uwagę na optymalne wzmocnienie mięśni, aby były silne i wytrzymałe. Dzięki temu codzienna praca ma prawo być wykonywana nie tylko bez trudu, ale oraz profesjonalnie oraz w głównej mierze skutecznie.

Dzisiejszy postęp lekarski oraz nacisk na efektywną rehabilitację jest w stanie przynieść namacalne rezultaty nawet u osób starszych pacjentów. To naturalnie z tego powodu pacjenci nawet po niezwykle znacznych kontuzjach są w stanie wracać do zdrowia niezmiernie błyskawicznie.


Warto sprawdzić: http://gdanskrehabilitacja.pl